Podjetništvo NI Hollywood

 

 

Vsak podjetnik si želi finančne svobode,  

a resničnost pogosto vključuje labirint  poslovnih obveznosti in davkov. V tem  kaosu številk in stresa se pogosto znajdete  sami, a prava pot do uspeha vodi preko  ključnega partnerja, ki ga večina podjetnikov  podcenjuje – računovodje.  

Ta oseba ni le nekdo, ki prešteva vaše  stroške, temveč je vaš navigator skozi  zapleteni svet davčne zakonodaje in  poslovnih obveznosti. Brez računovodje vaše  podjetje postane barka brez krmila. 

Računovodja, finančni svetovalec  ali davčni strokovnjak  

Veliko podjetnic/kov predpostavlja, da računovodja  reši vse. Napaka.  

Računovodja je tisti, ki vam vodi knjige; to pomeni,  da evidentira poslovne dogodke in vam pripravi  mesečne obračune ter letna poročila. Dolgočasno,  ampak nujno. Skrbi za finančne evidence, pripravo  računovodskih izkazov, davčne napovedi in skladnost  zakonodajo. Pri svojem delu uporablja računovodske  standarde in predpise za natančno beleženje in  poročanje o finančnih transakcijah. Njegov delovni  teritorij so knjigovodstvo, obračun plač, vodenje  evidenc in registrov o sredstvih in obveznostih,  priprava obračunov in poročil. Pri tem je treba vedeti,  

da je njegovo delo vedno povezano z zakonsko  predpisanimi roki. Finančni svetovalec vas bo pomagal obdržati v igri zupravljanjem denarnega toka in dolgoročno strategijo. Pomaga pri doseganju finančnih ciljev, izboljšanju  finančne pismenosti in sprejemanju boljših finančnih  odločitev. Pri delu uporablja coaching tehnike, kot  so postavljanje ciljev, motivacija in osebni razvoj.  Področja, ki jih pokriva, so največkrat osebne finance,  investicije, varčevanje, upravljanje dolgov in finančno  načrtovanje za prihodnost. Da lahko sploh opravlja  svoje poslanstvo, mora pred tem računovodja ažurno  in pravilno poskrbeti za obdelavo dokumentacije.  

Davčni svetovalec je vaše pravo ‘orožje’, ko gre za  varčevanje pri davkih in davčno optimizacijo. To je tisti, ki pozna zakon do obisti in vam lahko pomaga  zakonito zmanjšati vaše davčne obveznosti, ne da  bi se zapletli v sivo cono. Svetuje glede skladnosti  poslovanja z davčno zakonodajo in predpisi, da se  izognete kaznim in sankcijam. Igra pomembno vlogo  pri odpravi davčnih posledic različnih poslovnih  odločitev, kot so združitve, prevzemi, investicije in  drugi finančni posli. 

Najpogostejše napake podjetnikov 

V podjetništvo ste skočili kot v globok bazen, ne da  bi vedeli, kako plavati. In potem se zgodi, da se malo  ali vsaj občasno ... utapljate. Najpogostejše napake,  ki jih podjetniki delajo, izhajajo prav iz pomanjkljivega  računovodskega znanja. 
 


 

 Do prave finančne  svobode pridete postopoma in les pravilnim načrtovanjem  in vztrajnostjo. 

Olajšave. Nihče jim ne posveti dovolj pozornosti, pa  čeprav so ravno te tiste, ki vam lahko prihranijo denar.  

Zamujeni roki, prepozno oddani davčni obračuni.  Tukaj res ne želite napak, razen če vam ni všeč ideja  kazni ali – še huje – obisk davčne inšpekcije. 

Napačna izbira poslovne oblike. Računovodja vam  lahko pomaga pravilno oceniti, ali je boljša izbira s.p.d.o.o. ali kaka druga poslovna oblika.  

Zaloge. Ko podjetje raste, se poslovni procesi  zapletajo. Imate trgovino? Torej so za vas alfa in  omega posla zaloge. Največkrat povzročajo finančne  težave tam, kjer je njihov obrat premajhen, morda  ima blago roke zastaranja, gre za kolekcije, ki so  vezane na določen letni čas ipd. To pomeni, da svoj  denar vlagate v zaloge, in če jih ne prodate dovolj  v nekem času, ustvarjate mrtvi kapital. Pri tem pa  morate poskrbeti za zadostno maržo, obratovalni  čas trgovine, skladišče, dostavo in seveda – dovolj  prodati. 

Storitve. Če se ukvarjate s storitvami (npr. frizerstvo,  svetovanje, odvetništvo ...), morate seveda poskrbeti  za poslovni prostor, opremo in delovno silo – torej je  spremljanje stroškov izjemnega pomena. Prav tako  

je nujno aktivno spremljanje terjatev, smiselno pa  je imeti poudarek na takojšnjem plačilu storitev in  vzdrževanju razmerja med prihodki in odhodki, da se  zagotovi stalna likvidnost.  

Davčna osnova 

Znižanje davčne osnove pomeni zmanjšanje  prihodkov z uporabo zakonsko določenih odbitkov,  stroškov in olajšav (npr. stroški raziskav in razvoja,  investicijske olajšave). To neposredno zmanjša  osnovo, na katero se izračuna davek od dobička, ne  glede na to, ali imate status s.p. ali d.o.o. 

Zato je računovodja vaš prvi najboljši prijatelj, ko gre  za davčne olajšave in znižanje davčne osnove. Sprotno  

sodelovanje z njim omogoča, da se z nekaj taktičnimi  potezami izognete višjim davkom, povsem zakonito.  

Poleg tega pa vas bo opomnil na vse zakonske  olajšave, ki so vam na voljo, ne glede na to, ali  zaposlujete ali uporabljate storitve zunanjih izvajalcev.  

Vsak podjetnik ima svojo zakonitost poslovanja in  temu primerno se ravna tudi računovodja pri obdelavi  poslovne dokumentacije. Ni nujno, da za se vsakega  najde olajšava. Na primer: normiranci sploh niso  upravičeni do olajšav, kar je včasih škoda, ker si ravno  normiranci pogosto sami ‘vodijo račune’ in sploh ne  vedo, da bi s prehodom na navadni s.p. imeli možnost  subvencij, olajšav in še marsičesa, kar zniža davke.  

Optimiziranje poslovanja ne pomeni skrivanja denarja  v nogavici. Nasprotno. Pomeni, da z nekaj taktičnimi  potezami izkoristite pravila igre v svojo korist. Na  primer, investicije v podjetje, kot je nova oprema ali  tehnologija. Vse to zmanjša vašo davčno osnovo. Ali  pa zaposlovanje – ne le, da potrebujete ljudi, ki bodo  delali za vas, ob tem lahko izkoristite subvencije. Kar  prinaša win-win situacijo. 

Davčna optimizacija  

Davčna optimizacija je strateško načrtovanje  finančnih in poslovnih aktivnosti podjetja ali  posameznika. Davčna optimizacija ni le ohranitev  dobička, temveč tudi zmanjšanje stroškov na način, ki  vam omogoča dolgoročno stabilnost.  

Recimo, da najemate ljudi. Čeprav je lahko zaposlitev  finančno breme, lahko to izkoristite za davčne  olajšave – država vas nagrajuje, če pomagate  zmanjšati brezposelnost. Kaj pa zunanji izvajalci?  Če pametno izberete prave storitve (računovodstvo,  marketing, IT), jih lahko prijavite kot stroške in  zmanjšate davčno osnovo. Bistro izkoriščanje teh  možnosti pomeni, da bo vaš dobiček ostal zdrav, tudi  ko se svet okoli vas ruši. 

Primer: podjetnica se ukvarja s spletno trgovino. Po  posvetu z davčnim strokovnjakom ugotovi, da lahko  del svojih obveznosti, kot so IT-storitve in vzdrževanje  spletne platforme, prijavi kot poslovne stroške. Tako  lahko zniža svojo davčno osnovo in poveča denarni tok  – ne da bi pri tem kakorkoli ogrozila poslovanje.  

Preskok iz s.p. d.o.o. 

Ko podjetje raste, je naravno razmišljati o  preoblikovanju s.p. d.o.o. Če imate ustrezen  akumuliran kapital in jasno strategijo, vam lahko  preoblikovanje prinese večjo fleksibilnost in davčne  ugodnosti. Veliko podjetnikov se boji preoblikovanja  zaradi navidezno hude administrativne zapletenosti,  a z dobrim računovodjem prehod poteka gladko, saj  vas vodi skozi celoten postopek preoblikovanja in vam  pomaga razumeti davčne koristi, ki vam jih to prinaša.  Toda brez posveta z računovodjo je takšna odločitev  lahko tvegana, saj je celoten postopek odvisen od  vaše specifične situacije, zato je posvet nujen. 

Primer: podjetnica, ki je začela z majhnim s.p., je po  nekaj letih uspešnega poslovanja prešla na d.o.o. S  pomočjo davčnega svetovalca je ugotovila, da lahko  na ta način izkoristi določene subvencije, izboljša  poslovne možnosti in pridobi večji ugled na trgu.  Na koncu je ta sprememba pomenila rast in večjo  finančno stabilnost. 

Poslovni načrt 

Poslovni načrt ni nekaj, kar napišete na začetku  svoje poti in potem pozabite nanj. Poslovni načrt  je vaš vodnik na podjetniški poti, a le, če ga redno  pregledujete s strokovnjakom. Računovodja vam  pomaga, da vsako četrtletje preverite poslovne  rezultate in prilagodite strategijo, preden nastopijo  težave. S finančnim coachem pregledata, kje lahko še  dodatno optimizirata stroške ali povečata prihodke, da  bo poslovanje učinkovito. Ni nujno, da je optimizacija  poslovanja ravno zniževanje stroškov; pogosto se prej  potrudimo povečati prihodke – več prodati ali celo  zvišati cene. In to zato, da bo naša bonitetna ocena  najboljša, tako v očeh bank, poslovnih partnerjev in  – nenazadnje tudi konkurence, ki budno spremlja  vsak naš korak in številke.  

Pravočasno načrtovanje je tisto, kar loči uspešne  podjetnike od tistih, ki komaj preživijo. S tem se  izognete neprijetnim presenečenjem ob koncu leta,  ko ugotovite, da boste plačali veliko več davka, kot ste  pričakovali. Recimo, da boste leto končali s solidnim  

Poznavanje  zakonodaje je obvezen  del poslovanja vsakega  podjetja.

dobičkom, a zaradi pomanjkljivega načrtovanja niste  izkoristili davčnih olajšav, ki bi vam lahko prihranile  tisoče evrov. Če bi redno spremljali medletno  poslovanje, bi imeli možnost prilagoditi določene  poslovne poteze in zmanjšati davčne obveznosti.  

Torej, načrtujte, načrtujte in še enkrat načrtujte! Pri  tem pa se ne pozabite posvetovati s strokovnjaki, ki jih  v določenem trenutku potrebujete za next level posla. 

Zakonito in nezakonito:  nevarnosti prikrivanja prihodkov 

V podjetništvu ni prostora za prikrivanje prihodkov ali  ustvarjanje lažnih stroškov. Če delate po pravilih, ste  na dolgi rok vedno v boljšem položaju. Računovodja  vas ne bo le obvaroval pred napakami, ampak vam bo  pokazal, kako lahko z zakonitimi ukrepi optimizirate  poslovanje, kot tudi vaše davčne obveznosti. Pomaga  vam pri strateških odločitvah in vam omogoči, da  mirno spite, vedoč, da so vaše finance urejene.  

Primer: pred nekaj leti je podjetnica, ki je upravljala  manjši butik, mislila, da bo lahko ‘sfrizirala’ poslovne  knjige z lažnim prikazovanjem zalog in stroškov. Na  koncu je plačala več glob in kazni kot davkov ter hkrati  izgubila zaupanje strank. Po tem ni več poslovala –  zakonodaja te vedno ujame, če ne igraš po pravilih. 

Globalno poslovanje 

Poslovanje čez mejo prinaša nove izzive, še posebej  pri davkih. Mednarodni davčni sporazumi med  Slovenijo in drugimi državami vam lahko omogočijo,  da prihodki, ustvarjeni v tujini, niso obdavčeni dvakrat.  To je super, ampak … če se ne pozanimate, kako ti  sporazumi delujejo, lahko na koncu plačate več, kot  ste pričakovali.  

Na primer, Slovenija ima sklenjene sporazume o  izogibanju dvojne obdavčitve z mnogimi državami  v EU in širše, kar pomeni, da lahko izkoristite te  dogovore za optimizacijo svojih davčnih obveznosti.  A bodite previdni – napačno razumevanje teh  sporazumov vas lahko stane veliko več, kot ste sprva  mislili. 

Primer: podjetnica, ki je delala v IT sektorju, je z  mednarodnim poslom ustvarjala prihodke v več  državah. Brez ustreznega znanja o davčnih sporazumih  je skoraj končala z dvojno obdavčitvijo prihodkov.  
 

  Podjetništvo ni  hollywoodski film, kjer  lahko brez posledic skrijete milijone na  tajnem računu na  Bahamih. 

Na srečo se je pravočasno obrnila na davčnega  strokovnjaka in si prihranila ogromno denarja, ki bi ga  sicer plačala kot davek. 

Če razmišljate o širitvi poslovanja v tujino, se najprej  posvetujte z davčnim strokovnjakom, ki pozna vse  vidike davčne zakonodaje tudi v tujini – drugače  lahko vaša finančna svoboda hitro postane finančna  katastrofa. 

Davčne oaze / Selitev v tujino 

Vse več podjetnikov se spogleduje z idejo o preselitvi  poslovanja v davčno ugodnejše države, kot so Malta,  Ciper ali Estonija. Super, rešite se visokih davkov – pa  je to res? Morda, a selitev poslovanja prinaša številne  pasti.  

Prva je administrativna in pravna zapletenost – ne  pozabite, da boste morda morali voditi poslovne  knjige po pravilih nove države, ki je lahko še bolj  zapletena kot doma. Nujno boste potrebovali  računovodjo, pravnika in še koga na novem ozemlju.  In potem je tu še slovenski davčni urad, ki bo pozorno  spremljal vaše gibanje in vas opominjal na izogibanje  davkom. Če torej ni resničnega poslovnega razloga  za selitev, premislite, ali je res vredno tvegati za nekaj  odstotkov manj davkov. 

Primer: da ne govorim o podjetnici, ki je z velikimi  načrti preselila svoje podjetje na Ciper. Ni trajalo dolgo,  preden se je soočila z izzivi, kot so višji administrativni  stroški, izguba lokalnih strank in dolgotrajne pravne  komplikacije. Na koncu se je morala vrniti v Slovenijo, z  manj denarja kot prej.  

Pri tem ne zanemarimo dejstva, da je morda  znotraj EU območja dokaj varno seliti storitvene (IT)  dejavnosti ali spletno poslovanje. Tretje države?! Ne  nasedajte reklamnim sporočilom doktorjem davčne  

utaje, da ima Bosna in Hercegovina samo 10 % davek.  V resnici ni tako zelo enostavno. 

Davčna optimizacija, da. Selitev brez pravega  premisleka? Velik NE. 

Digitalizacija in prihranek časa  

Svet se giblje v ritmu digitalizacije. Moderne digitalne  rešitve in aplikacije nam omogočajo, da imamo  vse poslovne podatke na dosegu roke, kjerkoli in  kadarkoli. To ni le praktično, temveč tudi pametno,  če želite optimizirati poslovne procese. Namesto da  se utapljate v papirjih, si s prehodom na digitalne  rešitve v oblaku lahko prihranite čas in denar ter se  osredotočate na pomembnejše aspekte poslovanja.  

Primer: podjetnica, ki je s pomočjo računovodske  aplikacije v oblaku avtomatizirala čas obdelave in  vnosa podatkov, je zmanjšala možnost napake kot  posledico človeškega faktorja, hitreje je dostopala do  podatkov in s tem optimizirala svoje poslovanje do  te mere, da ji je ostalo vsak dan 40 % časa, ki ga je  unovčila za svetovanje strankam, s čimer je povečala  tudi prihodke.  

S sodobnimi aplikacijami in programskimi orodji  imate vse poslovne podatke na dosegu roke.  Vaš računovodja poskrbi, da so podatki pravilno  evidentirani, kar vam omogoča boljše spremljanje  poslovanja in pravočasno odzivanje na spremembe.  

Konkretni prihranki  

z ustreznim strokovnjakom 

Računovodja ni le nekdo, ki izračuna, koliko davka  morate plačati. On je lahko vaš osebni finančni trener,  ki vam pomaga izkoristiti vse možnosti za prihranek.  

Redno spremljanje zakonodajnih sprememb, uporaba  davčnih olajšav in optimizacija poslovnih procesov so  ključni elementi, ki jih skupaj oblikujeta v strategijo za  finančno uspešnost. 

Vlaganje v delovno silo. Zaposlovanje prinaša davčne  olajšave in subvencije, ki jih lahko izkoristite za  zmanjšanje davčne osnove.  

Specifične davčne olajšave. Uporabite olajšave, ki  so specifične samo za vašo industrijo – to lahko  bistveno zmanjša vaše davčne obveznosti. 

Neizkoriščene davčne olajšave. Veliko davčnih  olajšav ostane neizkoriščenih, ker podjetniki zanje ne  vedo, nihče pa jih ne opozori nanje. Katere? Odvisno  od dejavnosti, oblike podjetja. V času covida so  skoraj vsi s.p.-ji vzeli vsa nadomestila in subvencije,  ki nam jih je dala država, saj med letom ni bilo tako  težko zagotoviti ustreznih številk ali cenzusa. Ampak  še zdaj, po skoraj 2 letih, se oglaša FURS in zahteva  nazaj, kar so si vzeli neupravičeno, ker smo pozabili,  da so poleg mesečnih obstajali tudi letni merilniki. 

Primer: podjetnica mikro s.p., ni potrebovala covid  pomoči, ker je imela 2 različni dejavnosti (oddajanje  apartmaja in spletna trgovina). Zaradi pandemije in  karantene je preusmerila fokus poslovanja na tisti  del posla, ki ji je dajal kruh. Spletna prodaja je tudi  njej cvetela. Njen računovodja je kar po spisku vsem  strankam vlagal zahtevke (čeprav ga je obvestila, da  ne potrebuje subvencije) Tudi ta podjetnica je prejela  denar na TRR. In tega sploh ni opazila! Ja, sliši se  neverjetno, v dveh letih je dobila okoli 6000 evrov.  Sledila je kruta realnost, ki se imenuje FURS. Vrniti  je morala vse, čeprav je medtem celo zaprla s.p. oz  prenehala z dejavnostjo. 

Če vaš računovodja ne ve vsega, imate na voljo še  druge strokovnjake, ki so lahko poslovni kompas za  vašo finančno svobodo. 

Prave informacije ob pravem času  – ključ do finančne svobode 

Finančna svoboda ne pomeni, da denar upravlja  z vami, ampak da vi upravljate z denarjem. A kako  do nje?  Prvi korak je, da imate jasen poslovni in finančni  načrt, ki mu sledite in prilagajate svoje poteze  glede na rezultate. Drugi korak je izkoriščanje vseh  zakonitih možnosti za optimizacijo davkov, od  olajšav do subvencij. Tretji korak je, da imate ob  sebi ekipo strokovnjakov – računovodjo, finančnega  svetovalca in davčnega strokovnjaka, da jih najamete,  ko načrtujete večje finančne investicije, ko niste  prepričani, kam in kako investirati denar, kadar ne  znate ali zmorete upravljati dolgov in terjatev ali pa  preprosto želite varčevati oziroma razpršiti naložbe.  

Odgovornost lastnika podjetja 

Poznavanje zakonodaje je obvezen del poslovanja  vsakega podjetja. 

Vpodjetju je za delo računovodje  odgovoren direktor, lahko tudi lastnik.Direktor  je tisti, ki mora zagotoviti, da so poslovne knjige  pravilno vodene in da so računovodski izkazi resnični  in pravilni. Nevednost ali kršenje določb davčne  zakonodaje lahko prinese globe, kazni in druge  težave. Če podjetje uporablja zunanje računovodske  storitve, je še vedno odgovornost direktorja, da izbere  zanesljivega računovodjo in zagotovi, da so vse  finančne obveznosti izpolnjene.