Davčne Olajšave za podjetja in podjetnike
Podjetja (doo, sp) v Sloveniji imajo na voljo vrsto davčnih olajšav, ki lahko znatno zmanjšajo davčno osnovo za obračun akontacije dohodnine. Te olajšave so ključne za optimizacijo poslovanja in znižanje davčnih obveznosti. Vendar pa jih lahko izkoristijo le samostojni podjetniki, ki ugotavljajo davčno osnovo na podlagi dejanskih odhodkov. Normirani s.p.-ji teh ugodnosti ne morejo koristiti.
Posebna Opozorila za Popoldanske s.p.-je
Podjetniki, ki opravljajo dejavnost poleg redne zaposlitve (t.i. popoldanski s.p.), morajo biti posebej previdni. Nekatere olajšave so že vključene v obračun njihove plače. Dvojno uveljavljanje teh olajšav lahko povzroči doplačilo premalo plačane akontacije dohodnine ob prejetju informativnega izračuna Finančnega urada.
V nadaljevanju predstavljamo najpogostejše davčne olajšave, ki jih lahko s.p.-ji izkoristijo pri obračunu akontacije dohodnine ob zaključku poslovnega leta.
Splošna Olajšava
Splošna olajšava velja za vse davčne zavezance, vključno s samostojnimi podjetniki. Njeno višino določa Zakon o dohodnini (ZDoh-2) in se vsako leto prilagaja. Leta 2024 znaša osnovna olajšava 5.000 evrov. Za podjetnike, katerih letni dohodek ne presega 16.000 evrov, je ta olajšava višja in se izračuna po formuli: 5.000 + (18.761,40 – 1,17259 × skupni dohodek).
Posebna Olajšava za Vzdrževane Družinske Člane
Samostojni podjetniki lahko uveljavljajo olajšavo za vzdrževane družinske člane, kot so otroci, zakonec, starši ali drugi družinski člani brez lastnih dohodkov. Višina olajšave je odvisna od števila in statusa vzdrževanih članov ter dodatno zmanjšuje davčno osnovo.
Posebna Olajšava za Invalide
Invalidni podjetniki, ki nimajo zaposlenih, lahko znižajo davčno osnovo za 30 % povprečne mesečne plače v Sloveniji za vsak mesec poslovanja. Za invalide s 100 % telesno okvaro ali gluhe osebe se osnovna zmanjša za 60 % povprečne plače na mesec.
Olajšava za Prostovoljno Dodatno Pokojninsko Zavarovanje
Premije, plačane za prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje, se lahko uveljavljajo kot olajšava. Višina je omejena, kot določata 65. in 117. člen ZDoh-2, in omogoča odštevanje plačanih premij od davčne osnove.
Olajšava za Investicije
Podjetniki, ki vlagajo v opremo ali neopredmetena sredstva, lahko izkoristijo investicijsko olajšavo. Ta znaša 40 % vrednosti investicije in je natančneje opredeljena v 66.a členu ZDoh-2.
Olajšava za Raziskave in Razvoj
Spodbujanje vlaganj v raziskave in razvoj omogoča znižanje davčne osnove za celoten znesek vlaganj. Ta olajšava, opredeljena v 61. členu ZDoh-2, je namenjena spodbujanju inovacij.
Olajšava za Zaposlovanje
Podjetniki, ki zaposlijo osebe iz ranljivih skupin (mlade, starejše, dolgotrajno brezposelne), lahko uveljavljajo 45 % plače novega zaposlenega za prvih 24 mesecev.
Za invalide velja posebna olajšava:
Podrobnosti določata 61.a in 62. člen ZDoh-2.
Dodatne Olajšave
Druge olajšave vključujejo:
Te in druge ugodnosti, ki jih omogoča Zakon o dohodnini, ponujajo dodatne možnosti za zmanjšanje davčne osnove.
Zaključek
Davčne olajšave za samostojne podjetnike in podjetja so ključne za optimizacijo poslovanja in zmanjšanje davčnih obveznosti. Za maksimalen izkoristek teh ugodnosti je ključno natančno spremljanje zakonodaje in pravilna evidenca stroškov ter investicij.
Priporočamo sodelovanje z izkušenim davčnim svetovalcem, ki bo zagotovil pravilno uporabo olajšav in preprečil morebitne napake. Prav vsak korak k učinkovitemu davčnemu upravljanju je investicija v dolgoročni uspeh vašega podjetja.
Agencija 5ka s ponosnom izpostavlja sodelovanje s partnerskimi davčnimi svetovalci, ki poskrbijo za celovito optimizacijo poslovanja in davkov. Kontaktirajte nas, če ste v davčni zadregi.